مدارک مورد نیاز برای متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه

۰۹ فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۱
۱- اصل و کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال)

۲- اصل و کپی کارت ملی

۳- کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمی

۴- اصل گواهینامه مربوطه بر اساس یکی از شرایط زیر :
- اعتبار آن به پایان رسیده باشد.
- مخدوش و یا مهر و مندرجات آن ناخوانا شده و یا اینکه مشخصات شناسنامه‌ای فرد و یا وضعیت جسمانی دارنده گواهینامه تغییر یافته باشد.
- مفقود شده باشد که برای دریافت المثنی می‌بایست برگه استعلام از راهنمائی و رانندگی صادر کننده گواهینامه تهیه شود. (افرادی که بعد از سال ۱۳۸۴ گواهینامه دریافت نموده‌اند نیازی به دریافت تأئیدیه از مراکز راهنمایی و رانندگی ندارند.) و تکمیل فرم تعهدنامه محضری در دفتر خانه اسناد رسمی.
 
۵- عکس: برای گواهینامه پایه یک، دو قطعه عکس رنگی و برای گواهینامه گروه ب، ۳ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید در ابعاد ۴*۳ با زمینه سفید بدون عینک، کلاه، کراوات و آرایش - تمام رخ به صورتی که گردی صورت معلوم و مربوط به سال جاری باشد.

۶- اعلام گروه خونی: متقاضیانی که دارای کارت پایان خدمت می باشند می توانند، تصویر کارت پایان خدمت خودرا ارائه نمایند در غیر این صورت می‌بایست به آزمایشگاه‌های مشخص شده توسط دفاتر جهت تعیین نوع گروه خونی مراجعه نمایند.

۷- برای المثنی گواهینامه شهرستان تهیه پاکت پستی از اداره پست مرکزی الزامی می‌باشد (فقط المثنی شهرستانها)

۸- اصل فیش بانکی قابل واریز در کلیه شعب بانک ملی طبق جدول با توجه به نکات زیر: 

توجه ۱: شماره حساب‌های ذیل فقط برای متقاضیان تهران است و برای سایر استان‌ها شماره حساب از بانک ملی آن شهر دریافت شود. ضمناً مبالغ در سطح کشور یکسان می‌باشند.

توجه ۲: متقاضیانی که دارای گواهینامه صادره از مراکز استانها (مجهز به سیستم مکانیزه) بوده و از شهرستانی به غیر از واحد صدور گواهینامه اولیه خویش تقاضای تعویض و یا المثنی را دارند بایستی نسبت به تهیه فیش‌های بانکی به شماره حساب‌های شهرستانی که ورود اطلاعات در آنجا انجام می‌گیرد اقدام نمایند؛ مثلاً فردی که گواهینامه‌اش صادره از اصفهان است و در تهران قصد تعویض دارد بایستی به شماره حساب‌های تهران اقدام به تهیه فیش نماید.

ردیف

گواهینامه‌مبلغبابت

بانک

شماره حساب

صاحب حساب

۱

کلیه گواهینامه‌ها

۱۰۰,۰۰۰ ریال

(ده هزار تومان)

هزینه‌های تعویض و تبدیل به گواهینامه هوشمند

ملی

۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳

(فقط استان تهران)

خزانه‌داری کل

۲

۱۰,۰۰۰ ریال

(هزار تومان)

حق تمبر

ملی

۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹

وزارت دارائی

به ازاء هر سال دیرکرد از تاریخ پایان اعتبار گواهینامه می‌بایست مبلغ ۵۰,۰۰۰ ریال (پنج هزار تومان) به شماره حساب: ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۴۰۰۱ به نام وزارت دارائی پرداخت گردد. لازم به ذکر است درصورتی که یک روز از اعتبار گواهینامه نیز سپری شده باشد این مبلغ قابل پرداخت خواهد بود. بدین منظور متقاضیان تعویض گواهینامه می توانند یک ماه قبل از پایان اعتبار آن اقدام به تعویض نمایند.مدارک مربوط به گواهینامه پایه یک: 
۱. فرم تکمیل شده درخواست تعویض گواهینامه ملصق به عکس متقاضی که توسط دفتر خدمات الکترونیک انتظامی مهر شده شود.
 
۲. گواهی عدم اعتیاد : نتیجه تست اعتیاد به عمل آمده توسط آزمایشگاه‌های مشخص شده که بیشتر ۴۸ ساعت از آن نگذشته باشد.

متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه پایه یکم (در تهران) جهت انجام تست اعتیاد پس از دریافت معرفی‌نامه از دفاتر می‌بایست به یکی از مراکز ذیل مراجعه نمایند:

بیمارستان ولیعصر(عج): تهران - بالاتر از میدان ونک
بیمارستان امام سجاد (ع): تهران، خیابان بهار شمالی، بالاتر از خیابان طالقانی، کوچه مهندسی
درمانگاه حضرت زینب(س): شهرری - دولت آباد
 
توجه ۱: بر اساس اعلام مرکز صدور پروانه‌های رانندگی، ارجاع متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه با سن بیش از ۷۰ سال به منظور اطمینان از سلامت جسمانی آنان به مرکز صدور پروانه‌های رانندگی ضرورت نداشته و انجام معاینات پزشکی توسط دو نفر پزشک کفایت می کند و تنها افراد دارای نقص عضو که دارای گواهینامه مشروط هستند و نیاز به درج نظریه کاردان فنی در سوابق آنها می‌باشد می‌بایست به این مرکز مراجعه نمایند.

توجه ۲: هزینه معاینه پزشکی و انجام تست اعتیاد و ارسال گواهینامه توسط پست به آدرس متقاضی و خدمات الکترونیک به عهده متقاضی می باشد.

نکات مهم مشترک بین همه گواهینامه‌ها:
الف) با ارائه مدارک فوق برگه معاینه چشم صادر می‌شود که می‌بایست توسط یکی از پزشکان معتمد ناجا انجام پذیرد.
- برای تعویض گواهینامه ب ۱ موقت، انجام معاینه چشم نیاز نیست و ارائه یک قطعه عکس کافیست. 
- متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد ازانجام معاینه چشم می‌بایست به باجه کاردان فنی شهرک ازمایش مراجعه نمایند.

ب) در مورد کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده از عینک ندارد تأییدیه دو نفر پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است.

ج) کسانی که قبلاً دارای نقص عضو بوده‌اند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا نموده است، پس از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه دو نفر کارشناس عالی راهنمایی و رانندگی در فرم معاینه پزشکی الزامی است.

تعرفه دفتر خدمات الکترونیک انتظامی جهت تعویض گواهینامه مبلغ ۱۷۰،۰۰۰ ریال (هفده هزار تومان) می باشد.