وضعیت کنونی دولت الکترونیک در شان مردم نیست / هشدار نسبت به بروز کلاهبرداری در دولت الکترونیک

۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۱
دبیر شورای عالی فضای مجازی وضعیت کنونی دولت الکترونیک را در شان مردم ندانست و گفت: تا زمانی که بخش های زیرساختی در دولت الکترونیک فراهم نشود، فقط دولت الکترونیکی از نوع نقطه ای و ترمیمی و موردی خواهیم داشت.
به گزارش مهتاب نیوز، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، رده کنونی کشور در توسعه دولت الکترونیک را بد توصیف کرد و به ایرنا گفت: وضعیت موجود در شان مردم ایران نیست و امیدواریم موقعیت ما در این زمینه بهبود پیدا کند.

وی فراهم شدن زیرساخت هایی مانند اصالت و احراز هویت، امنیت ارتباطات، حفظ حریم خصوصی و حقوق آثار در دولت الکترونیک را ضروری توصیف کرد و افزود: کشورها از نظر پیاده سازی دولت الکترونیک به پنج گروه شامل ﭘﯿﺸﺘﺎزان، خدمت دهندگان، عقب ماندگان، نوآوران و کشورهای مایل به رشد قرار می گیرند که ایران در کنار کشورهایی مانند بولیوی، کنیا و تانزانیا در خوشه مایل به رشدها قرار دارد. 

فیروزآبادی با بیان اینکه ﮐﺸﻮرﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ در آغاز راه ﭘﯿﺎده ﺳﺎزی دوﻟﺖ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﻗﺮار دارﻧﺪ، در خوشه مایل به رشدها قرار می گیرند که فقط ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺧﻮﺷﻪ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﺎن ﮐﻪ شامل ۹ ﮐﺸﻮر می شود، وضع بهتری دارند، اظهار کرد: تا زمانی که بخش های زیرساختی در دولت الکترونیک فراهم نشود، فقط دولت الکترونیکی از نوع نقطه ای و ترمیمی و موردی خواهیم داشت.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، دولت الکترونیک را یک خدمت برای مردم دانست که مردم را کم یا بیش تحت پوشش قرار می دهد، درباره تهدیدهایی که ممکن است در دولت الکترونیک بروز کند، تصریح کرد: برای مقابله با تهدیدها باید تمهیداتی اندیشیده شود و ضروری است توسعه خدمات با تمهیدهایی باشد که زمینه کلاهبرداری و سوء استفاده از بین برده شود زیرا در حد اعلای دولت الکترونیک تراکنش های مالی خواهیم داشت.

فیروزآبادی با بیان اینکه در دولت الکترونیک خدمتی که دارای اثر اقتصادی است به شهروندان ارایه می شود، عنوان کرد: بنابراین امکان بروز کلاهبردای و جرایم وجود خواهد داشت که برای تمهیدهای لازم این امکان را از بین برد. اما آن چیزی که در دولت الکترونیک مهم است، فراهم شدن زیرساخت های مورد نیاز است که امید می رود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از توسعه این پروژه زیرساخت ها را دیده باشد.