حضوری خدمات غیرحضوری دریافت کنید

۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۵
درحالی در روزهای پایانی دولت یازدهم، شاهد افتتاح فاز نخست از دولت الکترونیک و دولت همراه بودیم اما کماکان باید برای دریافت خدمات، حضوری اقدام کرد و ثبت درخواست و دریافت آن در منزل کماکان امکان پذیر نیست.
به گزارش خبرنگار مهتاب نیوز، در فاصله چند روز مانده به روزهای پایانی کار دولت یازدهم، وزارت ارتباطات درحالی اقدام به افتتاح فاز نخست دولت الکترونیک و دولت همراه کرد که حسن روحانی بدنبال انجام آخرین رایزنی ها برای انتخاب وزرای کابینه بعدی بود لذا در افتتاحی که صورت گرفت، هیچ نشانی از رییس جمهوری و یا معاون اولش در آن نبود.

با این حال همانطور که محمود واعظی در مراسم افتتاح از دولت الکترونیک و همراه گفت، چیزی حدود ۴۴۰ خدمت الکترونیکی از بیش از ۵۰ دستگاه اجرایی کشور در فاز نخست در دسترس مردم قرار گرفت. ضمن اینکه سامانه کارپوشه ملی ایرانیان یا همان E-Box نیز درگاه ارتباطی مردم با دولت عنوان شد. 

محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات نیز آنرا به دفاتر الکترونیکی پیشخوان دولت تشبیه کرد که تمام درخواست های مردم از دولت از طریق این سامانه ثبت و ارسال می شود و جواب نهایی نیز از طریق آن با حفظ امنیت بالایی قابل دریافت است.

اما نکته ای که در جریان بهره برداری از خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی کشور در فاز نخست دولت الکترونیکی و همراه قابل توجه است، ضرورت مراجعه حضوری مردم به دفاتر خدمات پستی، پیشخوان دولت و ICT روستایی برای گرفتن شناسه کاربری جهت ورود به سامانه کارپوشه ملی ایرانیان و انجام امور مربوط به دولت الکترونیک است.

البته قرار است در فاز بعدی که دهه فجر امسال وعده بهره برداری از آن داده شده، ثبت نام و دریافت شناسه کاربری، آنلاین صورت بگیرد اما تا آن زمان باید حضوری برای دریافت خدمات غیرحضوری مراجعه کرد.

این درحالیست که در دولت همراه یا دولت موبایل نیز فعلا استفاده صاحبان گوشی با سیستم عامل غیر از اندروید امکان پذیر نیست و بعد از ارسال کلمه «Mgov» به شماره ۳۰۰۰۱۱۹ مشاهده می کنیم که لینک فرستاده شده برای دانلود اپلیکیشن دولت همراه، مخصوص اندرویدی هاست و مابقی سیستم عامل ها احتمالا در فاز بعدی قابلیت ورود به دولت الکترونیک را پیدا می کند.

دولت الکترونیک و دولت همراه از زیرمجموعه های شبکه ملی اطلاعات به شمار می روند که سازمان فناوری اطلاعات رهبری اجرای پروژه را در وزارت ارتباطات بر عهده داشت.