سرمایه گذاری برای ساخت ماهواره های بزرگ الزامیست / اگر ماهواره نداشته باشیم اطلاعات را باید از خارجی ها بخریم

۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۷
رییس سازمان فناوری اطلاعات سرمایه گذاری برای ساخت ماهواره های بزرگ را الزام آور دانست و گفت: اگر ما از طریق این ماهواره‌ها نتوانیم اطلاعات لازم را به‌دست آوریم، ناچار به خرید و تهیه آن از شرکت‌های خارجی هستیم و وابسته به اطلاعات آنها می‌شویم.
نصراله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه عرصه  فضا بخش مهم و راهبردی حاکمیتی است و این تسلط در بخش‌های مختلف اقتصادی،  اجتماعی کشور نقش مهمی دارد، گفت: داده‌هایی که توسط ماهواره‌ها جمع‌آوری می‌شوند، به ۱۶ رشته دیگر در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی  مانند جاده سازی و شهرسازی، کنترل کشت، مصرف آب، سیلاب‌ها، تجهیزات مخابراتی و غیرو کمک می‌کنند.

وی افزود: برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری صحیح و عمیق در این امور،  نیاز به اطلاعاتی است که بسیاری از این داده‌های مورد نیاز از طریق ماهواره‌هایی که در مدار لئو قرار می‌گیرند، به‌دست می‌آید و اینها در نظام تصمیم‌گیری بسیار موثر است و اگر ما از طریق این ماهواره‌ها نتوانیم اطلاعات لازم را به‌دست آوریم، ناچار به خرید و تهیه آن از شرکت‌های خارجی هستیم و وابسته به اطلاعات آنها می‌شویم.

جهانگرد با اشاره به الزامی بودن سرمایه گذاری در ساخت ماهواره های بزرگ اظهار کرد: ظرفیت فعلی ما در کشور، در ماهواره‌های کوچک است و اگر بخواهیم به سوی ساخت ماهواره‌های بزرگ برویم که این از اگرهایی است که الزامی است، راهی برای جایگزینی نداریم و باید سرمایه‌گذاری کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در دنیای ارتباطات، جهان به سمتی می‌رود که هر موجودی در کره زمین، یک کانکشن داشته باشد، تصریح کرد: بسیاری از ماهواره‌های لئو، دوباره اقتصادی می‌شود، چون فناوری شکل‌دهنده‌اش، ارزان شده و حتی برخی کشورها به دنبال آنند که همراه با ایستگاه‌های فضایی و زمینی، توری از این ماهواره‌ها در کره زمین ایجاد کنند.  از اینرو، اگر کشوری در این عرصه توان فناوری لازم را نداشته باشد، در بازار بین‌المللی مقهور آنها می‌شود.

بنابه این گزارش، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا از ۱۵ مهر سال‌جاری آغاز به کار کرده، تا ۱۸ مهر در محل این پژوهشگاه دائر است.