گزارش میدانی رگولاتوری مشخص کرد / کم فروشی ۲ تا ۵ درصدی شرکت های اینترنتی

۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۷
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در گزارش میدانی تهیه شده از سوی رگولاتوری مشخص شد که فاصله ۲ تا ۵ درصدی در مورد میزان محاسبه مصرف کاربران از سوی شرکت های اینترنتی دیده می شود، گفت: برخی گفتند که این فاصله ناشی از اشکالات سیستم صورتحساب است که مثلا یک مگابایت معادل ۱۰۲۴ کیلوبیت را سیستم ۱۰۰۰ در نظر می گرفته که در نهایت قرار شد پیشنهاد نهایی را برای کمیسوین تنظیم داشته باشیم و تصمیم گیری نهایی کنیم.
به گزارش مهتاب نیوز، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه دیدار با وزیر ارتباطات و حمل و نقل ارمنستان در جمع خبرنگاران در مورد شکایات مردمی از کم فروشی شرکت های اینترنتی گفت: گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این رابطه تهیه و ارایه شد که بر مبنای آن شکایت هایی که از سوی کاربران واصل شده بود، علل متعددی داشت که عمده ترین آن عدم آگاهی مردم از خدماتی بود که در اختیارش گذاشته شده، به عنوان مثال امنیت مودم وای فای آنها مناسب نبوده و پسورد آن مورد شناسایی قرار گرفته بود و دیگران از حجم اینترنت آنها استفاده می کردند و یا به روز رسانی نرم افزارها به صورت اتوماتیک انجام می شده بنابراین میزان مصرف را نتوانسته مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه هنوز نارضایتی در بین مردم از بین نرفته و وظیفه آگاهی رسانی برعهده شرکت هاست تا به مردم ابزار دهند که میزان استفاده هر کاربر چقدر است، افزود: پس از بررسی شکایات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بررسی میدانی انجام داد که بر همین مبنا به صورت ناشناس اکانت هایی را از همه شرکت ها خریداری کردند و مورد استفاده قرار دادند. 

آذری جهرمی در مورد نتیجه این گزارش میدانی اظهار کرد: آن چیزی که ما مستند کردیم و سازمان تنظیم مقررات آنرا گزارش کرده، این بوده که بین ۲ تا ۵ درصد بیشتر از مصرف مشترک به حساب کاربران لحاظ شده است. مثلا اگر کاربر فایل ۱۰۰ مگ را دانلود می کند ۱۰۵ مگ برایش لحاظ  شده است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه شرکت ها در مورد این تفاوت استدلات مختلفی کرده بودند، تصریح کرد: من آن گزارش را به سازمان تنظیم مقررات برگرداندم و گفتم مورد پذیرش نیست. چراکه وقتی مشترک پول داده و چیزی را خریداری کرده پس همان چیزی که خریده باید با وی حساب شده باشد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه قرار شد گزارش تهیه شده مورد بررسی قرار گیرد، در مورد استدلال های ارایه شده از سوی شرکت ها توضیح داد: برخی گفتند اشکالات مربوط به سیستم صدور صورتحساب بوده که مثلا هرمگابایت که ۱۰۲۴ کیلوبایت است را سیستم ۱۰۰۰ کیلوبایت در نظر می گرفته که در نهایت قرار شد پیشنهاد نهایی را برای کمیسوین تنظیم داشته باشیم و تصمیم گیری نهایی کنیم.